Pracowniku,
Gwarantuję przyjazną, sprawną i profesjonalną obsługę.
Aby pracownik mógł przystąpić do badania przez lekarza medycyny pracy musi posiadać pisemne skierowanie wystawione przez pracodawcę z uwzględnieniem stanowiska i czynników szkodliwych, uciążliwych na stanowisku pracy.
Pracownik zgłasza się na badanie do placówki lekarza medycyny pracy, z którym jego pracodawca podpisał umowę.
Odmowa poddania się badaniom może oznaczać dla pracownika utratę zatrudnienia, o czym mówi art. 52 §1 Kodeksu pracy. Pracodawca może bowiem rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia.
Po 30 dniach zwolnienia lekarskiego pracownik powinien stawić się na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy. Powinien posiadać skierowanie od pracodawcy na badanie kontrolne oraz dokumentację lekarską z przebiegu leczenia lub zaświadczenie o zakończeniu leczenia wystawione przez lekarza, który wystawiał czasową niezdolność do pracy.
Jak przygotować się do badania
Osoby pracujące na wysokości, kierowcy, operatorzy powinny zjawić się na czczo.
Proszę przynieść:
- aktualnie noszone okulary – do dali, bliży i komputera
- kopie badań psychologicznych, jeśli były wykonywane, nawet jeśli utraciły swoją ważność (kierowcy, operatorzy wózków widłowych, suwnic)
- badanie widzenia w ciemności i olśnienia – jeśli badanie dotyczy takich stanowisk, pracy wymagającej pełnej sprawności psychofizycznej albo kierowania samochodem służbowym
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i listę przyjmowanych leków – jeśli dotyczy
- w przypadku badania sanitarno-epidemiologicznego – wyniki badań posiewu kału lub książeczkę sanitarną
- wyniki RTG oraz innych badań dotyczących stanu zdrowia i przeprowadzanych konsultacji – jeśli wykonywano w przeszłości