Rodzaje badań profilaktycznych

1. Wstępne

Wykonywane przez kandydata do pracy lub pracownika zmieniającego stanowisko, potwierdzające brak przeciwwskazań do podjęcia pracy na określonym stanowisku

2. Okresowe

Wykonywane cyklicznie w odstępach wyznaczonych przez odpowiednie przepisy lub lekarza medycyny pracy

3. Kontrolne

Wykonywane przez pracowników, którzy po chorobie trwającej dłużej niż 30 dni lub urlopie macierzyńskim/wychowawczym wracają do pracy. Pracownik powinien posiadać dokumentację lekarską z przebiegu leczenia lub zaświadczenie o zakończeniu leczenia wystawione przez lekarza, który wystawiał czasową niezdolność do pracy lub lekarza POZ

Rodzaj badania jest określany na skierowaniu przez pracodawcę.
Badania profilaktyczne mogą wykonać wyłącznie lekarze posiadający określone prawem kwalifikacje, wpisani do rejestru lekarzy uprawnionych do przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników.

Podstawa prawna

Podstawą prawną badań profilaktycznych pracowników jest art. 229 §4 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Z przepisów Ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. Nr 96 poz. 593) oraz Ustawa z dnia 17 października 2008 roku o zmianie ustawy o służbie medycyny pracy (Dz. U. Nr 220, poz. 1416) wynika, że każdy pracodawca jest zobowiązany (art. 12) zawrzeć umowę z podstawową jednostką medycyny pracy w celu sprawowania przez nią profilaktycznej opieki zdrowotnej nad zatrudnionymi pracownikami.